Redakce | Pondělí, 05. červen 2023 |
Majitelé podstávkového domu, tolik charakteristického pro architekturu severních Čech, chtěli dům citlivě zrekonstruovat tak, aby zachovali původní vzhled a ráz a přitom v něm vytvořili pohodlné bydlení vhodné pro celoroční provoz. Také potřebovali dům nafouknout, protože byl pro šestičlennou rodinu malý. A tak zvolili řešení hodné krále Šalamouna – poloroubence vdechli nový život při zachování všech jejích charakteristik s tím, že bude sloužit především jako dům na léto, za jejími zády pak postavili stavení nové, které poskytuje veškerý komfort i v těch nejchladnějších měsících.
Nový dům dodržuje místní regulace, respektuje tradiční venkovskou zástavbu a materiály zapadá do okolního prostředí, přesto je už na první pohled moderní. Snahou bylo vytvořit další potřebný obytný prostor, který bude v komfortu obývání i vzhledu současný, ovšem nebude nijak architektonicky „konkurovat" stávající chalupě. Proto jednoduchá plechová střecha, vertikální prkenný obklad a maximální prosklení.
Protože bylo třeba realizovat nové podlahy s hydroizolací (u starých domů se nepoužívala a dům byl díky tomu vlhký), nechali majitelé do podlah rovnou zabudovat elektrické podlahové vytápění. Změna, která přidá na komfortu, i když nijak nenaruší původní ráz objektu. Do podkroví vzniklo nové ocelovo-dřevěné schodiště, které je solitérním moderním kontrastem ke stávajícím tradičním konstrukcím.
V původním domě se zachovalo v podkroví trámoví i prkenný záklop. Vše se pečlivě ošetřilo kartáčováním, penetrací a následně napustilo bílým olejem. Izolace se realizovala z horní strany stávajících prken speciální systémovou izolací, na nové dřevěné latě se instalovala krytina z přírodní břidlice.
Nový dům se nesnaží architektonicky konkurovat původnímu stavení.
Probouráním otvoru do obvodové stěny starého domu vzniknul průchod do nové chalupy, která přímo navazuje otevřeným prostorem s kuchyní, jídelním stolem a výstupem na terasu. Minimalistické pojetí se propisuje také do dispozice: hlavní obytná místnost s kuchyní zabírá značnou část domu včetně podkroví, do kterého se otevírá.
Kamenné části starého domu se přiznaly stejně jako roubení. Do nevyužitého místa, které dříve sloužilo jako kůlna, se vestavěla koupelna s toaletou. Součástí nosné konstrukce je i impozantní komín, jehož „dno" bylo původně otevřené ohniště. To bylo nahrazeno novou krbovou vložkou a opláštěno ocelovou konstrukcí tak, aby se dal komín stále využívat k vytápění dřevem.
Odsunutím okna vnikne třímetrový prostup, který od jara do podzimu propojuje dům se zahradou. Nad ložnicí, ke které přiléhá i koupelna se saunou a toaletou, vzniknul otevřený prostor pro spaní dětí.
Na počátku je papír, tužka, zadání. Na konci životní prostor. Neřídíme se módními trendy. Vycházíme ze zadání klienta, z místa a času. Usilujeme o pochopení, komunikaci a objevování.
Ing. arch. Ivana Dombková a Rostislav Černík
I.D.Arch
AUTOR ČLÁNKU: Dagmar Česká
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Rekonstrukce”
-
Poctivá rekonstrukce památkově chráněného objektu Roubenka
Rekonstrukce historicky cenných objektů nebývají jednoduchou záležitostí, obzvlášť těch památkově chráněných. Když se ale spojí vědomosti, pokora, ochota naslouchat a snaha o…
-
Oprava dřevěné a nosné konstrukce krok za krokem
Oprava dřevěných a nosných konstrukcí patří spolu s výměnou střechy k nejdůležitějším a také nejdražším částem rekonstrukce roubené stavby. Teprve když je stavba „v suchu" a…
-
Jak na opravu roubenky krok za krokem
Pro majitele je dnes nejtěžší zorientovat se v množství často protichůdných informací a naplánovat opravu tak, aby přinesla kýžený výsledek – obvykle zvýšení komfortu pro…
-
Jak funguje technologie čištění dřeva suchým ledem a v čem je unikátní
Mezi metody čištění a oživení starších dřevěných prvků přibyla nová, efektivní a ekologická metoda čištění peletami suchého ledu. Kromě údržby a renovace straších…